Katalóguskeresés Duplicate 1

 

Nyitó oldali csempék

Asset Publisher

Szabó Zsolt: A Nyugat-Balkán parlamentjei

A Gondolat Kiadó és a Parlamenti Kutatások Központja gondozásában megjelent a Parlamenti kötetek című sorozat legújabb kötete, amely a Nyugat-Balkán parlamentjeinek működését mutatja be. A mű szerzője Szabó Zsolt alkotmányjogász, egyetemi adjunktus, 2010 óta a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója, e mellett az Országgyűlés Hivatalának munkatársa. A szerző a 2016-ban indult Parlamenti Szemle című szakfolyóirat alapítója és szerkesztője.

Szabó Zsolt a Nyugat-Balkán fogalmának elemzése után elsőként az egyes államok modern kori alkotmányos fejlődését, parlamentarizmusuk történetét tekinti át, majd az egyes országok (Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia) parlamentjeinek vizsgálata következik. A szerző foglalkozik Vajdaság tartományi parlamentjének működésével is. A parlamentek szabályozási környezetének és felépítésének bemutatása után külön fejezet tárgyalja a térség néhány országára jellemző nemzeti-etnikai összetettségből következő kérdéseket. Ezt követi az egyes parlamenti funkciók összehasonlító elemzése. A művet összegzéssel és következtetésekkel zárja a szerző, melyben leszögezi, hogy „Az eltérő történelmi és etnikai háttér ellenére a hat nyugat-balkáni állam közjogi berendezkedése sok párhuzamot mutat…”

Halász Iván, intézetvezető egyetemi tanár (NKE, Közigazgatás-tudományi Kar) így méltatja a kötetet:

Az olvasó a nyugat-balkáni térségnek a szakirodalomban eddig megjelent egyik legátfogóbb közjogi-politikai leírását és összehasonlító elemzését tartja kezében, középpontban a hat ország kilenc parlamentjével. A kötet egyfajta közjogi térkép is, amely segít eligazodni az összetett helyi viszonyok között, továbbá történelemkönyv, amely bemutatja a térség alkotmányjogi múltját és jelenét, és részletes látlelet is a helyi parlamentek belső működéséről. Az összehasonlító parlamenti jog elismert művelőjeként a szerző alapos, hatalmas adatanyagot és a parlamenti gyakorlatot is figyelembe vevő kutatómunkát végzett. Ennek eredményeként a parlamenti működés részletes elemzése mellett jó érzékkel fókuszált a terület államéletének legfontosabb átfogó kihívásaira is: az etnikai sokszínűségre, a konfliktusok külső rendezésének „hagyományára”, vagy a mintakövetés ellentmondásaira. A könyv kiválóan járul hozzá ahhoz a célhoz, hogy a Nyugat-Balkán ne legyen fehér folt az egyesülő Európa térképén.

A mű a Külföldi Parlamenti Gyűjtemény kézikönyvtárában érhető el: 912.144 KPGY KK


A Nyugat-Balkán parlamentjei

Banner

Online account

Hungarian Juristical Portal

Országház Könyvkiadó

MPGY

Rare Books and Manuscripts Collection

Bibliography of Legislation and Public Affairs

Repository of Architectural Plans

Image Repository

virtual library visit