Nyitó oldali csempék
Tartalom megjelenítő
Az elmúlt évekhez hasonlóan az Országgyűlési Könyvtár idén is részt vesz a Kulturális Örökség Napjainak programjában, egyedülálló alkalmat teremtve az érdeklődőknek arra, hogy ha még nem jártak nálunk, vagy családjuknak is megmutatnák kedvenc kutatóhelyüket, ellátogassanak hozzánk. A könyvtár az elmúlt mintegy másfél évszázad alatt zárt parlamenti könyvtárból fontos szellemi műhellyé nőtte ki magát, és ma is hazánk legjelentősebb jogi és társadalomtudományi szakkönyvtárai között tartják számon. 2022. szeptember 17-18-án az Országgyűlési Könyvtár olyan oldala tárul fel ön előtt, amelyet csupán az év e két napján láthat a nagyközönség.
A Theatrum historicum theoretico-practico című, egyetemes történeti összefoglaló első kiadása 1648-ban jelent meg „a világ könyvesboltjában”, azaz Amszterdamban, mégpedig a híres Elsevier-nyomda kiadásában.
1922. szeptember 1-jén jelent meg az Országos Törvénytárban az 1922. évi XX. törvénycikk, melynek első paragrafusa a kötelespéldányban részesülés jogát a Nemzetgyűlés Könyvtárára is kiterjesztette.
Örömmel tájékoztatjuk kedves olvasóinkat, hogy 2022. szeptember 1-től ismét a megszokott rend szerint tart nyitva a könyvtár (H-P: 9:00-20:00, Sz: 10:00-18:00).
Szeretettel várjuk önöket!
1947. augusztus 31-én tartották Magyarország második világháborút követő utolsó legalább részben szabadnak tekinthető törvényhozási választását, amelynek eredményére támaszkodva azonban már megkezdhette berendezkedését a kommunista rendszer.
Augusztus, a nyár utolsó hónapja több szempontból is fontos a Kárpát-medencében élők számára. Bár elsőként legtöbbünknek az államalapítás alkalmából rendezett augusztus 20-i ünnepségek jutnak eszébe, – miközben élvezzük a szünidő utolsó felhőtlen pillanatait – érdemes felelevenítenünk a természettel szorosabb kapcsolatban élő eleink nyárvégi hagyományait is, melynek segítségével más megvilágításba helyezhetjük az év eme időszakát.
Az ösztöndíj keretében 2022. szeptember 24. – október 23. között négy határon túli és két magyarországi szakember tölthet egy hónapot az Országgyűlési Könyvtárban.
„Az ügyész a feljelentések gomolyában óvatosan keresendi a szálak végeit, nyomoz, de nem üldöz, s a meglelt ösvényen való továbbhaladást a törvény által hivatott bírósági közegnek engedi át.”
A fenti sorok a ma 125 éve elhunyt Kozma Sándortól, a magyar államügyészség megteremtőjétől és szervezőjétől, az első magyar államügyésztől származnak.