Katalóguskeresés - kurzor villog

 

Nyitó oldali csempék

Tartalom megjelenítő

150 éve hirdették ki a kereskedelmi törvényt

„Kereskedésünk, mely csodaszerű térfoglalásai folytán, a világforgalom jelentékeny tényezőjévé emelkedett, oly intézményeket és formákat létesitett, melyek szabályozására létező törvényeinkben hiába keresnénk útmutatást.” (Apáthy István: A magyar kereskedelmi törvénykönyv tervezete. Budapest: Franklin, 1873. p. 1.)

1875. május 18-án hirdették ki a Képviselőházban az 1875. évi XXXVII. törvényt, amely a polgári korszak kereskedelmi jogának átfogó szabályozását tartalmazta, és amelynek legfőbb küldetése az volt, hogy betöltse a fennálló vonatkozó törvények hézagosságát, elavultságát és ezáltal megfeleljen a Magyarországon is kialakult „modern-irányú nemzetgazdászati” körülményeknek, az újabb kor forgalmi viszonyai által támasztott követelményeknek. 1945-ig a kereskedelmi törvényt száznál is több törvénnyel egészítették ki, egyes rendelkezései azonban, így például a közraktárakról szóló paragrafusok, több mint 100 évig hatályos törvények maradtak. A kereskedelmi törvény még hatályos rendelkezéseit a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény helyezte hatályon kívül, azonban a kereskedelmi ügyletek általános szabályait rögzítő paragrafusok közül néhány a mai napig hatályos jogszabályként jelenik meg.

A kihirdetett törvény első oldala az Országos Törvénytárban.
Forrás: Országgyűlési Könyvtár

Hazánkban a kereskedelmi jog első törvényi szabályozását az 1723. évi LIII.tc. jelenti, amely kötelezővé tette a kereskedők számára a kereskedelmi könyv vezetését. A reformkorban Széchenyi István már az ellenzék egyik fő követelésévé tette a kereskedelmi és a váltótörvény megalkotását. Az 1839/40. évi országgyűlésen több, a kereskedelmi jog körébe tartozó törvényt fogadtak el. Bármilyen jelentős és egyben európai színvonalú alkotások is voltak az 1840. évi kereskedelmi törvények, a gazdasági fejlődés, a szabályozatlan intézmények sokasága, a jogegység igénye és a gazdasági élet biztonsága a kiegyezést követően fontos követelménnyé tette a kereskedelmi jog megváltozott körülményeknek megfelelő kodifikálását.

Apáthy István portréja.
Forrás: Vasárnapi Újság, 1889. 50. sz. p. 824.

A munkára Apáthy Istvánt, a magyar kereskedelmi és váltójog egyik megalapítóját, az 1870-es évek egyik legnagyobb tekintélyű kodifikátorát kérték fel. Apáthy 1873-ra a német kereskedelmi kódex alapján elkészítette a magyar kereskedelmi törvény tervezetét, melynek két fő szabályozási tárgyköre a kereskedelmi társaságok, valamint a kereskedelmi ügyletek voltak. Mivel az Apáthy által elkészített törvényjavaslatot széles társadalmi és szakmai vitára bocsátották, az országgyűlésnek már nem volt szüksége hosszas tárgyalásra, csupán néhány ülésen foglalkoztak a javaslattal, melyet végül 1875. május 16-án szentesítettek. A törvényt 1875. május 18-án hirdették ki a Képviselőházban, és 1876. január 1-jén lépett hatályba. Tekintettel a megalkotott törvény jelentőségére a szakirodalomban Apáthyt a magyar kereskedelmi jog Csemegi Károlyának nevezik.

Címlap. Apáthy István: A magyar kereskedelmi törvénykönyv tervezete. Budapest: Franklin, 1873. 695 p.
OGYK: B4/669 (Permalink: http://opacplus.ogyk.hu/permalink/f/h9en5r/OGYK000307991)

A törvénykönyv tervezete mellett a szerzőnek több más, a váltójoggal és a kereskedelmi joggal foglalkozó kézikönyve, monográfiája érhető el digitalizált formában a Magyar Jogi Portálon, így például A kereskedelmi jog, a magyar kereskedelmi törvény alapján című, 1876-ban megjelent munkája, amely elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia nagydíját.

Címlap.  Apáthy István: Kereskedelmi jog: a magyar kereskedelmi törvény alapján: tekintettel a nevezetesebb európai törvényekre. Budapest: Eggenberger, 1876.  XVI, 912 p.
OGYK: 813.994 (Permalink: http://opacplus.ogyk.hu/permalink/f/h9en5r/OGYK000307604)


 

dr. Varga Tímea
 
 

Felhasznált irodalom

 

Bannerek

Olvasói fiók

Magyar Jogi Portál

Országház Könyvkiadó

MPGY

Muzeális

Soltész bibliográfia

Steindl

Fotótár

Kisebbség - v5

virtuális könyvtárlátogatás

virtuális könyvtárlátogatás