20231002hirlevel

 

HÍRLEVÉL


Az Országgyűlési Könyvtár elektronikus hírlevele 2023. október

TARTALOM

ÚJDONSÁGOK A KUTATÁS SZOLGÁLATÁBAN
Rapid-szolgáltatás
Jogi Portál
Böngéssze szabadpolcon...

MÁR OLVASHATÓ A KÖNYVTÁRBAN!
Külföldi könyvismertetések

ÉRDEKESSÉGEK A KÖNYVTÁR GYŰJTEMÉNYÉBEN
Manifesztumok

KÖNYVTÁRI HÍREK, ÉVFORDULÓK
Szakreferensek előadásai a könyvtáros vándorgyűlésen
Részvétel a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár konferenciáján

IMPRESSZUM

ÚJDONSÁGOK A KUTATÁS SZOLGÁLATÁBAN

Újgenerációs online szolgáltatás a könyvtárban: Rapid-kérés!

A közelmúltban bevezettünk egy könyvtárak közötti forrás-megosztásra épülő rendszert, az ExLibris RapidILL szolgáltatását, amelynek segítségével a világon bármely gyűjteményből, ahol a szolgáltatásra előfizetnek, igényelhetünk dokumentumokat olvasóink részére. E lehetőség különösen a nemzetközi szakirodalom cikkeinek és tanulmányainak elérésében jelent komoly segítséget, hiszen általa olyan forrásanyaghoz is hozzájuthatnak kutatóink, melyek könyvtárunk állományában nem találhatók meg.

Jogtudományi örökségünk egy kattintásra – a Magyar Jogi Portál

A Magyar Jogi Portál egységes platformon, rendszerezett módon jeleníti meg a könyvtár eddigi digitalizálási projektjei keretében előállított tartalmakat. A törvényhozás könyvtáraként és országos jogi szakkönyvtárként a kulturális örökség köréből a parlamenti dokumentumok és a jogforrások, jogi szakirodalom témakörében van megőrzési feladatunk. A portálon elérhető több mint 100 neves, szerzői jogi védelem alatt nem álló, 19. és 20. századi jogtudósnak és politikusnak a könyvtár állományában fellelhető mintegy 1800 digitalizált műve közel 500 ezer oldal terjedelemben. Minden szerzőhöz közzéteszünk életrajzot, melyekben az alkotók életének fontosabb állomásai, kutatási területük áll a központban. A művek egy részéhez könyvismertető is elérhető.

Böngéssze szabadpolcon a könyvtár friss szerzeményeit!

A tavaly decemberben megnyitott új olvasói térnek köszönhetően nemcsak az elmélyült kutatásra, tanulásra alkalmas könyvtári férőhelyek száma bővült, de a terület polcain böngészhetjük azt a mintegy 3000 kötetes szabadpolcos állományt, amely folyamatosan frissülve, mindig az utolsó három évben a könyvtárba beérkezett hazai és külföldi szakirodalmat kínálja az érdeklődő olvasóknak. A kötetek nem – a Nagy olvasótermi kézkönyvtár esetében már megszokott – tematikus rendben, hanem a művek beérkezési idejének sorrendjében kerülnek a polcra.

MÁR OLVASHATÓ A KÖNYVTÁRBAN

The politics of legislative debates. Oxford : Oxford University Press, 2021. xxv, 864 p

A könyvtárunk friss beszerzései között megtalálható, Hanna Bäck, Marc Debus, illetve Jorge M. Fernandes politikatudósok által szerkesztett tanulmánykötet a parlamenti viták szerepét és fontosságát vizsgálja a modern parlamenti demokráciákban. A parlamenti viták befolyásolják a döntéshozatali folyamatot, illetve világossá teszik az egyes pártok, illetve politikusok által képviselt politikai álláspontokat. A kötet közel negyven tanulmányt foglal magában, amelyek – a bevezető, elméleti megalapozást nyújtó írásokon túl – 33 ország esetében elemzi a parlamenti viták szerepét és ismérveit. A górcső alá vett országok a világ különböző pontjain találhatóak: vannak köztük európaiak, észak-, illetve latin-amerikaiak, afrikaiak, ázsiaiak, továbbá óceániaiak is. Az egyes írások más-más szempontok szerint adnak képet az adott ország parlamentáris kultúrájáról. Minden tanulmány tudományos igényességgel íródott és számos szakirodalmi hivatkozást tartalmaz.
Az Oxford University Press gondozásában megjelent kötet olvasóink a Külföldi Parlamenti Gyűjtemény kézikönyvtárában, a 933.039 KPGY KK I jelzet alatt találhatják meg.

ÉRDEKESSÉGEK A KÖNYVTÁR GYŰJTEMÉNYÉBEN

1848-49-es manifesztumok, proklamációk az Országgyűlési Könyvtár gyűjteményében

Az Országgyűlési Könyvtár Magyar Parlamenti Gyűjteményében őrizzük az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc közel 700 darab aprónyomtatványát (manifesztumok, proklamációk névvel). A 155 éves könyvtár állományába a 19. század végén kerültek be ezek a dokumentumok, vannak köztük Pesten, Budán, Győrött, Kecskeméten, Kassán kiadottak is. A muzeális korú aprónyomtatványok zömében magyar nyelvűek, de találunk köztük német, szlovák, horvát, román nyelvű kiáltványokat is. A forradalom 150. évfordulója alkalmából restauráltattuk az egész állományt, és méret szerint dobozokban, fektetve tároljuk. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján ezekből csemegézünk.

KÖNYVTÁRI HÍREK, ÉVFORDULÓK

Szakreferensek előadásai az Országgyűlési Könyvtár szolgáltatásairól a könyvtáros vándorgyűlésen

Az Magyar Könyvtárosok Egyesülete Tatabányán tartotta 54. Vándorgyűlését. A Jogi Szekcióban Czákné Szomor Ildikó szakreferens „Az Európai Dokumentációs Hálózat működése a kapcsolatrendszer és a nyílt tudomány dimenziójában” címmel tartott előadást.
A Társadalomtudományi Szekcióban dr. Varga Tímea szakreferens előadását hallhatták az érdeklődők „A hazai jogi kutatások nélkülözhetetlen online forrása, a Magyar Jogi Portál” címmel.

 

„A jövő könyvtára”, konferencia Székelyudvarhelyen munkatársaink részvételével

2023. augusztus 24–25-én immár ötödik alkalommal rendezte meg a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár A jövő könyvtára elnevezésű szakmai konferenciát. Az Országgyűlési Könyvtárat dr. Urai-Tóth Éva könyvtárvezető helyettes, Villám Judit osztályvezető és Maltsik Balázs szakreferens képviselte.


A kétnapos, színvonalas konferencia célja intézmények bemutatása, szakmai tevékenységek ismertetése, valamint a könyvtárak előtt álló jelen- és jövőbeli kihívások megbeszélése mellett a Kárpát-medencei magyar könyvtárosok közötti kapcsolatépítés, kapcsolattartás építése. Az eseményen közel 100 könyvtáros vett részt Kárpátaljáról, Erdélyből és az anyaországból.
Újra találkozhattunk a „Könyvtár, ami összeköt” ösztöndíj-programunk egykori résztvevőivel is, melyet fényképpel is dokumentáltunk.