Katalóguskeresés - kurzor villog

 

Nyitó oldali csempék

Tartalom megjelenítő

Az Országgyűlés Elnöke 15. alkalommal hirdette meg a "Könyvtár, ami összeköt" – Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok együttműködése nevű ösztöndíjprogramot. Ennek keretében 2025. szeptember 14. és 28. között nyolc határon túli és két magyarországi könyvtáros tölthet egyidejűleg két hetet az Országgyűlési Könyvtárban.

Baruch Spinoza, a felvilágosodás korának racionalista, posztkarteziánus filozófusa 1632. november 24-én született Amszterdamban. Családja az úgynevezett marrano – az Ibériai-félszigetről származó, a zsidóüldözések hatására kényszerből (ideiglenesen) keresztény hitre tért szefárd zsidók – közösséghez tartozott, anyanyelve nem a holland, hanem a portugál volt. Hollandia a 16. század vége körül kezdte befogadni az inkvizíció elől menekülő portugál marranókat, akiknek a jó része előtte Antwerpenben élt, ám onnan is tovább kellett állniuk, miután a város újra spanyol fennhatóság alá került. 1602 után, egy levantei ortodox zsidó hittérítő hatására a portugál hátterű marranók fokozatosan elkezdtek visszatérni őseik hitére. Ennek hatására a németalföldi társadalmon belül megszületett a zsidó vallási enklávé, amely saját törvényekkel és megkötésekkel bírt, ám bizonyos, a többségi társadalom által meghozott szabályokat is be kellett tartania: a keresztény tanokat sem szóban, sem írásban nem bírálhatták, illetve nem téríthettek és nem léphettek kapcsolatba keresztény nőkkel.

„Kereskedésünk, mely csodaszerű térfoglalásai folytán, a világforgalom jelentékeny tényezőjévé emelkedett, oly intézményeket és formákat létesitett, melyek szabályozására létező törvényeinkben hiába keresnénk útmutatást.” (Apáthy István: A magyar kereskedelmi törvénykönyv tervezete. Budapest: Franklin, 1873. p. 1.)

1875. május 18-án hirdették ki a Képviselőházban az 1875. évi XXXVII. törvényt, amely a polgári korszak kereskedelmi jogának átfogó szabályozását tartalmazta, és amelynek legfőbb küldetése az volt, hogy betöltse a fennálló vonatkozó törvények hézagosságát, elavultságát és ezáltal megfeleljen a Magyarországon is kialakult „modern-irányú nemzetgazdászati” körülményeknek, az újabb kor forgalmi viszonyai által támasztott követelményeknek. 1945-ig a kereskedelmi törvényt száznál is több törvénnyel egészítették ki, egyes rendelkezései azonban, így például a közraktárakról szóló paragrafusok, több mint 100 évig hatályos törvények maradtak. A kereskedelmi törvény még hatályos rendelkezéseit a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény helyezte hatályon kívül, azonban a kereskedelmi ügyletek általános szabályait rögzítő paragrafusok közül néhány a mai napig hatályos jogszabályként jelenik meg.

Tájékoztatjuk kedves olvasóinkat, hogy a közelgő hosszú hétvégén, 2025. május 1. és 4. között a könyvtár zárva tart. Május 5-től ismét a megszokott nyitvatartási rendben várjuk önöket.

Kellemes kikapcsolódást kívánunk önöknek a hétvégére!

Az Aranybulla napján, április 24-én hirdették ki a Függetlenségi Nyilatkozat pályázat eredményeit az Országház Varga Béláról elnevezett termében. Az Országgyűlés elnöke által 2024-ben kiírt pályázat célja az volt, hogy méltóképp emlékezzen meg a magyar alkotmánytörténet egyik nagy jelentőségű és a későbbi alkotmányfejlődésre is hatással bíró jogi dokumentuma kibocsátásának 175 éves évfordulójáról.

A díjakat az Országgyűlés elnöke nevében Bellavics István, az Országgyűlés Hivatalának közgyűjteményi és közművelődési igazgatója, Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a bírálóbizottság tagja, valamint dr. Redl Károly, az Országgyűlési Könyvtár vezetője adta át.

Az Országgyűlési Könyvtár kiemelt hangsúlyt helyez a főgyűjtőköri tudományterületekkel (jogtudomány, politikatudomány, történelem), a nemzetközi szervezetekkel (ENSZ, EU), valamint a külföldi parlamentek működésével kapcsolatos friss külföldi szakirodalom minél szélesebb körű beszerzésére.

Rovatunkban szeretnénk az olvasók, a kutatók figyelmébe ajánlani a 2024-ben beszerzett külföldi könyveink közül néhány olyat, amelyek minden bizonnyal számot tarthatnak az e tudományterületekkel foglalkozók érdeklődésére. Ezúttal könyvtárunk mellékgyűjtőköri tematikáival foglalkozó köteteink közül ismerhetnek meg néhányat. A könyvek bibliográfiai adatait a borítóképre kattintva tekinthetik meg.

Tájékoztatjuk kedves olvasóinkat, hogy a húsvéti ünnepekre való tekintettel a könyvtár 2025. április 18. és 21. között zárva tart. Április 22-től ismét a megszokott nyitvatartási rendben várjuk önöket.

Kellemes ünnepeket kívánunk önöknek!

Újabb helyszín járható be virtuálisan az Országházban: a Ghyczy Ignácz Kiállítótér, mely az Országgyűlési Könyvtár muzeális köteteinek ad otthont. A kiállítóteret 2020-ban rendezték be az olvasóterem közelében azzal a céllal, hogy egy megfelelő hőmérsékletű, látogatható teremben őrizzék a törvényileg védett, ritka és értékes köteteket. Az ideérkezők megismerkedhetnek az egykori képviselő, Ghyczy Ignácz könyvhagyatékának sokszínűségével, valamint a Magyar és Erdélyi Országgyűlés történeti dokumentumaival.


A virtuális bejárást ezen az oldalon tekinthetik meg.

Bannerek

Olvasói fiók

Magyar Jogi Portál

Országház Könyvkiadó

MPGY

Muzeális

Soltész bibliográfia

Steindl

Fotótár

Kisebbség - v5

virtuális könyvtárlátogatás

virtuális könyvtárlátogatás