Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

175 éve született Justh Gyula

175 éve, 1850. január 13-án született Justh Gyula országgyűlési képviselő, 1905 és 1909 között a képviselőház elnöke. Justh Gyula a Turóc vármegyei Necpálon született ősi nemesi családban. 1884-ben Makó város képviselőjeként került be a Tisztelt Házba a Függetlenségi és 48-as Párt színeiben. A képviselőház munkájában 33 éven keresztül, egészen haláláig részt vett, több cikluson át volt Makó képviselője. Pártjában egy ideig alelnöki, majd elnöki tisztséget is viselt. Az ellenzéki koalíció 1905-ös választási győzelmét követően házelnökké választották. Elnökségéhez kötődik azon új szolgálati szabályzat kiadása is, mely a képviselőház hivatalainak működését, valamint az alkalmazottak feladatait és kötelességeit taglalta. A koalíció felbomlásakor lemondott házelnöki tisztségéről. Az 1910 utáni ciklus egyik legaktívabb szereplőjeként folyamatosan felemelte a szavát az általános és titkos választójogért. Az egykori házelnök – ahogy Ady Endre jellemezte: ez a „kemény és tiszta ember” – hamvai a Fiumei úti sírkertben nyugszanak.

Justh Gyula arcképe „A magyar országgyűlés képviselőházának tagjai az 1896-1901-iki ülésszakban” című albumból
Forrás: Országgyűlési Múzeum, Fotóarchívum

Közzétéve: 2025-01-21 13:42

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.