Nyitó oldali csempék
Asset Publisher
A nők újságolvasókká válásának az elmúlt századokban sokkal több akadálya volt, neveltetésük, gazdasági helyzetük, társadalomban betöltött szerepük okán, mint férfitársaiknak. A 18. század elején Angliában és Németországban kiadott hetilapok élen jártak a hölgyek megszólításában. Magyarországon 1794 júliusában jelent meg az első, csak a főrendű asszonyok körében népszerű Uránia. A hölgyek számára íródott „divatlapok” megjelentetése az 1830-40-es évekre tehető.
Dear Visitors,
We kindly inform you that on Thursday, 21 November 2024 the library will be closed due to a conference meeting.
Thank you for your understanding.
A Károli Egyetem 2024. október 11-én az "Egyetem Napja" rendezvényen a Károli Egyetem Támogatói díját adományozta az Országgyűlési Könyvtárnak. Köszönjük az elismerést!
A Ráday Házban tartott rendezvényen további elismerések is átadásra kerültek, köztük az "Egyetem díszpolgára" címet vehette át Prof. Dr. Trócsányi Lászlótól, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorától dr. Redl Károly könyvtárvezető. Gratulálunk a díjazottnak!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a vilagtalalkozo.oszk.hu címen elindult a Magyar Könyvtárosok IX. Világtalálkozójának (2024. november 21–22.) információs honlapja és a rendezvényre történő regisztráció. A korábbi évekhez hasonlóan az eseményt a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtáraz Országgyűlési Könyvtárral közösen szervezi. A rendezvény első napja az Országházban, a második napja pedig a nemzeti könyvtárban zajlik majd. Az idei konferencia témája: Digitális hídépítés: közös örökségünk megőrzése és továbbadása. Az eseményen való részvétel mindenki számára ingyenes, azonban előzetes regisztrációhoz kötött.
Az Országház 122 évvel ezelőtti ünnepélyes átadásának évfordulójához kapcsolódóan Kövér László az Országgyűlés elnöke adta át a Návay Lajosról, a Ház egykori elnökéről, alelnökéről elnevezett díjat, ezzel is elismerve az Országgyűlési Könyvtár főosztályvezető-helyettesének, dr. Urai-Tóth Évának, kiemelkedő teljesítményét, példaadó munkáját, helytállását.
Bethlen István 1874. október 8-án született főnemesi, grófi családban az erdélyi Gernyeszegen. Tanulmányait a bécsi Theresianum nemesifjak számára fenntartott nevelőintézetben kezdte, majd a Budapesti Tudományegyetemen szerzett jogi diplomát. Ezután a magyaróvári Magyar Királyi Gazdasági Akadémiát látogatta, ahonnan mezőgazdasági oklevelet kapott.
Tartalmas két hét áll az idei ösztöndíjprogram résztvevői mögött. Az első nap az Országházzal való első ismerkedések jegyében folyt: bemutatkoztak az Országgyűlési Könyvár és a Múzeum vezetői, valamint a Közgyűjteményi és Közművelődési Igazgatóság egésze. A résztvevők megtekintették az Országházat, annak nevezetes termeit, illetve a koronázási jelvényeket. A délutáni program során az Országgyűlési Könyvtár történetéről hallottak, majd a Ghyczy Ignácz kiállítótérben számos értékes muzeális dokumentumot láthattak a kollégák.