Katalóguskeresés - kurzor villog

 

Nyitó oldali csempék

Tartalom megjelenítő

Magyarországon az 1867-es kiegyezés után kezdődött meg a polgári államszervezet és jogrend kiépítése, a kiegyezés szabta közjogi keretek megteremtették az igazságügyi szervezet átalakításának lehetőségét is.
Az Országgűlési Könyvtár több mint öt évtized után megvált az intézményben működő utolsó páternosztertől, azaz a körforgó helyrajzi katalógustól, amely az 1950-es évektől egészen a helyrajzi kartonok készítésének megszűnéséig, azaz az 1990-es évek közepéig tartalmazta a könyvtár könyvállományának alapnyilvántartását leltári szám szerinti sorrendben.
Az Országgyűlési Könyvtár kiemelt hangsúlyt helyez a főgyűjtőköri tudományterületekkel (jogtudomány, politikatudomány, történelem), a nemzetközi szervezetekkel (ENSZ, EU), valamint a külföldi parlamentek működésével kapcsolatos friss külföldi szakirodalom minél szélesebb körű beszerzésére. Az alábbiakban a közelmúltban feldolgozott, könyvtárunk mellékgyűjtőköri tematikáival foglalkozó külföldi köteteinkből adunk közre egy válogatást.
125 évvel ezelőtt, 1896. május 2-án nyitotta meg kapuit az Ezredéves Országos Kiállítás, a Honfoglalás millenniumának évében tartott rendezvénysorozat egyik legfontosabb eseménye. A Városligetben 520 ezer négyzetméteren berendezett, fél éven át megtekinthető nagyszabású kiállítást az uralkodó, I. Ferenc József osztrák császár és a magyar király nyitotta meg.
Tájékoztatjuk kedves olvasóinkat, hogy 2021. május 3-án az Országgyűlési Könyvtár megnyitja kapuit az olvasók előtt, az érvényes járványügyi intézkedések fenntartása mellett.
Az országgyűlési naplók kutatásához ma is nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a naplómutató kötetek. A Képviselőház Naplószerkesztőségében 1861 és 1939 között minden ciklushoz készült képviselőházi mutatókötet egészen 1939-ig, melyek összesen 12 kötetben adtak ki. 1939-től 1947-ig azonban nem jelent meg mutatókötet.
1861. április 22-én született Pesten. Édesapja Tisza Kálmán, a dualizmus korszakának meghatározó miniszterelnöke (1875-1890). Budapesten, Berlinben és Heidelbergben tanult jogot és közgazdaságtant. Politikatudományból doktorátust is szerzett.
2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A megemlékezést kezdeményező Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy az iskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokausztról.

Bannerek

Olvasói fiók

Magyar Jogi Portál

Országház Könyvkiadó

MPGY

Muzeális

Soltész bibliográfia

Steindl

Fotótár

Kisebbség - v5

ADT logo