Lead

 

A cikksorozat az Országgyűléshez, az Országházhoz és a Kossuth térhez kapcsolódó jelentősebb évfordulókról emlékezik meg. A Parlament.hu kulturális hírei között hétről hétre megjelent cikkek összegyűjtve itt olvashatók el.

Évfordulók

140 évvel ezelőtt nyújtotta be Tisza Kálmán miniszterelnök az Országház tervének elfogadásáról és az építkezésről szóló törvényjavaslatot

1884. március 13-án nyújtotta be Tisza Kálmán miniszterelnök az állandó országház tervének elfogadásáról és az építés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot. Ekkor azt tűzték ki célul, hogy az épület tíz év alatt, az ezredéves ünnepségekig készüljön el.

1896-ra azonban az Országháznak csupán néhány tere készült el: a központi rész a főbejárattól kezdve a főlépcső közvetítésével a kupolacsarnokig és a körülötte lévő folyosókig. Ennek köszönhetően viszont 1896. június 8-án a kupolacsarnokban megtarthatták az országgyűlés ünnepi ülését.

Az Országház 1902-re készült el teljesen.

Az Országház tervének elfogadásáról és az építkezésről szóló törvény másolata Forrás: Országgyűlési Múzeum

Az épület történetéről Az Országház építéstörténete című kiadványból is lehet tájékozódni.

Közzétéve: 2024-03-21 09:58

Kategória: Évfordulók

Könyvajánló

 

A budapesti Országház Magyarország egyik legfontosabb, a nagyvilágban is legismertebb épülete. Senki nem tudja magát kivonni a Duna mentén magasodó épületóriás lenyűgöző hatása alól, amely az elmúlt száz évben a főváros, sőt az egész ország jelképe lett. A budapesti Országház annyiban is kivételes alkotás, hogy az egész épület és gyakorlatilag teljes díszítése, összes képzőművészeti alkotása jórészt egyetlen periódusban készült, továbbá hogy ezek többsége a mai napig eredeti formájában fennmaradt. Kiemelt jelentősége ellenére az Országházról eddig nem jelent meg az adatok és dokumentumok teljességén alapuló, részletes feldolgozás, vagyis nagymonográfia. Ezt a fájó űrt szándékozik betölteni jelen kötet, amely az egykorú írott, nyomtatott és tárgyi források gazdag tárházára támaszkodva született meg.

De a munka nem csak az Országház építésének történetét és művészeti kialakítását tárgyalja, hanem azt a szűkebb és tágabb társadalmi környezetet is, amelyben létrejött. A szöveget rendkívül gazdag és sokrétű képanyag kíséri. 2020 (1. kiadás), 2021 (2. kiadás, javított utánnyomás)

A kötetet itt lehet előjegyezni.