1990. június 19-én az Országgyűlés módosította a Magyar Köztársaság Alkotmányát, amely kimondta, hogy a Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam. Az ország gazdasága a továbbiakban a piacgazdaság szabályai szerint működik. A parlament úgy döntött, hogy a köztársasági elnököt az Országgyűlés választja 5 éves időtartamra. Az alkotmány lehetőséget adott a miniszterelnökkel szembeni, ún. konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtására, a képviselők legalább egyötödének javaslatára. Az alkotmány módosításával megszűnt az alkotmányerejű törvény fogalma, helyette 20 szabályozási területet határoztak meg, a döntéshez minősített, kétharmados parlamenti többség volt szükséges. Folytatódott a címervita, de ekkor még a képviselők nem tudtak dönteni az új magyar címerről: sem a Kossuth-, sem a koronás kiscímer nem kapta meg a minősített többséget.
Kónya Imre, a Magyar Demokrata Fórum parlamenti képviselőcsoportjának frakcióvezetője és mellette Szabad György, az Országgyűlés megbízott elnöke az Országházban az Országgyűlés rendkívüli ülésszakának második napján, 1990. június 19.
Forrás: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum
Közzétéve: 2020. Juni 19
Kategória: 30 éve történt
„...a második magyar ezerév kezdete...” – A magyar népképviselet újjászületése képekben (1990–1994)
A korabeli felvételekkel gazdagon illusztrált, reprezentatív kötet az első szabadon választott Országgyűlés megalakulásának harmincadik évfordulójára jelent meg az Országház Könyvkiadó gondozásában.
A kötetet itt lehet előjegyezni.